AKADEMICKI KLUB MORSKI w GDAŃSKU
AKADEMICKI KLUB MORSKI w GDAŃSKU

... od 1931 r.
Rejs jachtem s/y La Mer na trasie Górki Zach. - Kolding (DK)
Przebieg rejsu
(11.07 poniedziałek) - Górki Zachodnie - pada i wieje, oczekiwanie na polepszenie pogody.
(12.07 wtorek) - Płyniemy na trasie Górki Zachodnie - Władysławowo. Poczštkowo mamy wiatr, który pozwala płynšć, na wysokoci Juraty zaczyna słabnšć, aby za Jastarniš ustać całkowicie. Dalsza częć na silniku.
(13.07 roda) - Prognoza zapowiada silny wiatr z kierunku wschodniego, ponieważ czas goni, decyzja zapada, aby płynšć do Ustki. W razie silniejszego wiatru mamy po drodze Łebę. Za Rozewiem rozwiewa się mocniej i zaczyna padać coraz mocniej. Do Ustki docieramy za dnia, trochę przemoczeni.
(14.07 czwartek) - Czekamy w Ustce na polepszenie pogody. Warunki w porcie, brak: toalety,prysznica, wody i pršdu. Po dawnej toalecie z łazienkš zostały tylko fundamenty. Zafalowanie w porcie daje się mocno we znaki. Decydujemy się przespać i wyruszyć rano po wschodzie słońca na Bornholm.
(15.07 pištek) - Zaplanowalimy wypłynšć o 0200, ze wstaniem nie było problemu. Tak falowało, że co chwila człowiek się budził i nasłuchiwał czy wszystko jest prawidłowo. Wyruszamy planowo, mijamy przycumowany statek Dragon, na którym trwa zabawa (jedni na drugich patrzš dosyć dziwnie). Na morzu zastaje nas wchód słońca. Powoli siła wiatru tężeje coraz mocniej. Refujemy, zmieniamy żagle, ale płyniemy w zadanym kierunku z maksymalnš prędkociš. Siła wiatru ronie coraz mocniej, robi się burzowo. Widać już wyspę, ale przed kolejnš burzš nie zdšżylimy się niš zasłonić. Odbieramy wezwanie o pomoc na DSC i UKF'ce. Na szczęcie nie tonš tylko nabierajš wodę i duńscy ratownicy natychmiast odpowiadajš. W cišgu 20 minut docierajš do wzywajšcego pomocy i akcja kończy się szczęliwie. My w tym czasie sztormujemy. Schowanie za wyspš obserwujemy osłabienie się się wiatru. Pod Alinge słabnie prawie całkowicie. Pónym popołudniem wchodzimy do portu. Rozpoczynamy suszenie zalanej łódki.
(16-17.07 sobota-niedziela) - Zwiedzamy Alinge i po południu wyruszamy do Szwecji. Kierunek wiatru zmienia się na korzystny dla nas. Około północy mamy na trawersie Ystad. Dobre warunki pogodowe decydujš o kontynuowaniu płynięcia, tak aby zdšżyć na otwarcie mostu w kanale Falstebro. Po drodze okazuje się, że brakuje połowy pław, nie mówišc już o wyłšczonych latarniach i stawach. Docieramy do kanału o 0500, mamy 40 minut na krótkš drzemkę. Za mostem decydujemy się odespać noc w marinie. Zasypiamy na 2 godziny. Budzimy się po 4 godzinach, zjadamy niadanie i płyniemy dalej. Wieczorem osišgamy Helsingborg, gdzie ostatecznie nocujemy.
(18.07 poniedziałek) - Poniedziałek zaczynamy od zwiedzania miasta i wizyty w Biltemie. Po 1400 wypływamy na zachód. Łapiš nas burze. W nocy wchodzimy do zatłoczonego do granic możliwoci portu Odde na północnym cyplu Zelandii.
(19.07 wtorek) - Rano wyruszamy dalej bo czas nagli. Płyniemy w towarzystwie około 10 jachtów. Pónym popołudniem docieramy na wyspę Samso. Tu mamy awarię zacina się elektromagnes i rozrusznik pracuje przez około 10 minut. Musimy się wycofać z podejcia, odłšczyć rozrusznik, odpalić silnik z korby i wejć do portu, też mocno zatłoczonego. Wieczór powięcamy na naprawę rozrusznika.
(20.07 roda) - Dzień zaczynamy od sprawdzenia rozrusznika po naprawie, ale zawodzi, odpalamy z korby i wypływamy. Całkowity sztil i brak czasu zmusza nas do płynięcia na silniku. Jedynš atrakcjš sš pojawiajšce od czasu do czasu morwiny. Wchodzimy na Mały Bełt, dalej brak wiatru, ale zaczyna nas wspomagać pršd w cieninie. Pod wieczór pojawia się wiatr, ale przeciwny do naszego kierunku. Na silniku wspomaganym grotem (w miejscach gdzie się da) wchodzimy do Kolding Fiord. Jeszcze za dnia cumujemy w marinie północnej portu Kolding. Rejs dobiegł do końca. Jutro Marcin ma autobus do domu, aby w sobotę wyruszyć z Władysławowa w nowy rejs. Mi zostaje czekać na nowš załogę i zajšć się naprawš rozrusznika.
Podsumowanie rejsu
Na żaglu: 84 h.
Na silniku: 21 h.
Na postoju: 129 h.
Przepłynięto: 446 Mm.
Odwiedzony porty: Władysławowo, Ustka, Alinge, Heligfafen( Falstebro kanal), Halsigborg, Odde, Ballen (Samso), Kolding

Graficzny przebieg trasy s/y La Mer. Każdy dzień innym kolorem.
Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć w naszej galerii Rejs s/y La Mer Górki Zachodnie - Kolding (DK), (11-22.07)
Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl