AKADEMICKI KLUB MORSKI w GDAŃSKU
AKADEMICKI KLUB MORSKI w GDAŃSKU
... od 1931 r.
Akademicki Klub Morski w Gdańsku - krótka historia
Maj 1931
Uchwała Rady Naczelnej Zwišzku Polskiej Młodzieży Demokratycznej Szkół Wyższych RP o realizacji Koncepcji Akademickiego Zwišzku Morskiego autorstwa Jana Bartoszczyka, studenta Politechniki Gdańskiej.
[1] Deklaracja ideowa AZM
Luty 1932
Powstanie AZM Oddz. Gdańsk. Po Gdańsku Oddziały Akademickiego Zwišzku Morskiego powstajš w Warszawie, Wilnie, Poznaniu, Krakowie i Lwowie. Pierwsza jednostka w eksploatacji AZM - prywatny jacht Witold Witolda Wańkowicza udostępniony studentom przez właciciela.
1932
Jacht Marabut nabyty od korporacji Wisła po zakupie otrzymał nazwę Szkwał.
Czerwiec 1933
Wojewoda pomorski Stefan Kiruklis funduje dla Oddz. AZM Gdańsk jacht Wojewoda pomorski zakupiony w Oslo kuter gaflowy L 18,0 m, pow. żagli 160 m2.
Przebudowa jachtu w 1934 na slup Marconi pow. żagli 120 m2 wg projektu kpt. jacht. Studenta PG Witolda Urbanowicza.
Wsparcie finansowe ze strony min. Papee, płk. Rosnera z Wydz. Wojskowego Komisariatu Generalnego RP w Gdańsku i radcy Komisariatu Ziętkiewicza. W 1933 pierwsze ogólnopolskie akademickie obozy żeglarskie organizowane przez AZM w Jastarni przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej (udostępniony teren i namioty).
1936
Wojewoda pomorski Wł. Raczkiewicz przeznaczał subwencje na działalnoć Oddz. AZM Gdańsk.
1937
Po dwuletnich staraniach dzięki decyzji min. spraw wojskowych gen. Kasprzyckiego, przy poparciu min. Chodackiego i gen. Olszyny - Wilczyńskiego Państwowy Urzšd Wychowania Fizycznego przekazał AZM-owi Gdańsk nowy jacht Panna Wodna.
Budowa Orodka Szkoleniowego Akademickiego Zwišzku Morskiego w Jastarni.
Okres 1934 1939
Liczne rejsy morskie, nawišzane kontakty z Finlandiš, Szwecjš, Estoniš. Rejsy do Niemiec : winoujcie, Szczecin.
Udział w regatach organizowanych przez Yacht Klub Polski (Zatoka Gdańska oraz Gdynia Warnemuende) przez Zoppoter Klub w Zoppoter Sportwoche, regaty Deutsche Ostseeregatta 1938, regaty Gotland Round"
2 wrzenia 1939
Powrót do Gdyni jachtu Wojewoda pomorski z rejsu morskiego.
Zawieszenie działalnoci Oddziału.
5 listopad 1945
Reaktywowanie Akademickiego Zwišzku Morskiego w Gdańsku przez kol. kol.: M. Sowa, A. Kaszyński, F. Walter, R. Semler, W. Samoliński i T. piewakowski.
PZŻ przydziela AZM-owi jachty: Szkwał (ex Nordstern), Panna Wodna II (ex Kaper), Skrzat (ex Alte Liebe), Swarożyc (ex Narwik), Libella, Goplana i Powist. Większoć zakwalifikowana do remontu lub odbudowy. Subwencji udzielajš: minister r E. Kwiatkowski, rektor PG prof. St. Turski, rektor AM prof. W. Grzegorzewski, dyrektor PUWFiPW mjr. M. Kumidrowicz. Remonty i odbudowy były wykonywane społecznie przez członków Klubu.
1946 1947
AZM Gdańsk pełni funkcję Zarzšdu Głównego AZM i Delegatury Morskiej PZŻ.
Sierpień 1946
Pierwszy powojenny obóz szkoleniowy AZM w Jastarni Pomoc przy remoncie zdewastowanego budynku orodka udzieliła Marynarka Wojenna. Zaopatrzenie w prowiant zapewniła Szkoła Inżynierska im Wawelberga i Rotwanda z Warszawy (poniemieckie konserwy i transport).
1947
Oficjalna umowa o dzierżawie przez AZM terenów w Wisłoujciu w zamian za Orodek w Jastarni, który przejmuje GUKF; przejęcie terenu i organizacja przystani w fosie Twierdzy Wisłoujcie obok przystani Polskiego Klubu Morskiego.
3 sierpień 1948
Tragiczne zatoniecie jachtu Powist na Zatoce Gdańskiej (pomnik ofiar katastrofy przy Twierdzy Wisłoujcie).
10 kwietnia 1949
Przymusowe rozwišzanie Akademickiego Zwišzku Morskiego pod pretekstem zjednoczenia studenckiego ruchu sportowego i przejęcie majštku przez Akademickie Zrzeszenie Sportowe. AZM został zamieniony w rodowiskowš sekcję żeglarskš przy Politechnice Gdańskiej.
1950
Poważne ograniczenia żeglugi jachtami na akwenach morskich, ukierunkowanie morskiego żeglarstwa akademickiego na pływanie po wodach ródlšdowych i głównie ródlšdowy wyczyn sportowy.
1952
Zamknięcie Zatoki Gdańskiej dla żeglugi jachtami, okres bronowania plaż, zamknięcie łańcuchem basenu jachtowego w Gdyni.
1953
Utworzenie dodatkowej przystani letniej Klubu w Pleniewie (na nie istniejšcym już terenie) jako bazy jachtów pływajšcych na rozlewisku Wisły miałej i wychodzšcych w rejsy na Zalew Wilany
Luty 1957
Reaktywowanie działalnoci AZM Gdańsk jako Klubu Morskiego AZS przy Politechnice Gdańskiej (władze Akademickiego Zwišzku Sportowego nie zgodziły się na powrót do statusu i nazwy niezależnego Akademickiego Zwišzku Morskiego pod pretekstem - jak w maju 1947 r. - zjednoczenia studenckiego ruchu sportowego). Przystań w Pleniewie pozostała bazš jachtów zatokowych, przystań w Twierdzy Wisłoujcie bazš jachtów morskich i zapleczem technicznym na okres remontowo-zimowy
1957
Szkwał II z Klubu Morskiego AZS z kpt. Wojciechem Samolińskim odnosi podwójne zwycięstwo w Regatach Ostseewoche w Warnemünde. Wznowienie rejsów morskich i zatokowych.
1958
Pierwszy klubowy obóz żeglarski w Pleniewie; pierwsze po 10 latach klubowe pełnomorskie rejsy żeglarskie i starty w regatach na s/yEwie, Pannie Wodnej.
1958
s/y Ewa z kpt. Aleksandrem Bereniewiczem wygrywa regaty Ostseewoche w Warnemünde.
1959
Szkwał z kpt. Janem Szwykowskim i Ewa z kpt.Zbigniewem piewakowskim z załogami z Klubu Morskiego (głównie studenci z Politechniki Gdańskiej) dopływajš na północny kraniec Bałtyku do Kemi w Finlandii,
1960
Pierwsze ogólnopolskie obozy żeglarskie dla klubów akademickich, prowadzone przez kadrę instruktorów AKM w Pleniewie.
Sierpień 1962
Oddanie do eksploatacji i pierwszy rejs pełnomorski do Szwecji i Finlandii flagowego jachtu AKM Swarożyc III zbudowanego na przystani w Wisłoujciu systemem gospodarczym przez członków Klubu.
Marzec 1965
Przekształcenie Klubu Morskiego AZS przy Politechnice Gdańskiej w Akademicki Klub Morski AZS i ZSP (uchwała Rady Naczelnej ZSP i Zarzšdu rodowiskowego AZS w sprawie połšczenia klubów KM AZS przy PG i Gdańskiego Yacht Klubu ZSP).
1966
Rozpoczęcie przebudowy wodnej drogi ródlšdowej Gdańsk Wisła pod kštem eksploatacji dużych zestawów pchanych i barek samobieżnych planowana likwidacja przystani klubowej AKM AZS. W zamian za to uzyskanie decyzji na lokalizację przystani AKM w Górkach Zachodnich na zachodnim brzegu ujcia Wisły miałej.
Wiosna 1967
Przeniesienie przystani z Pleniewa do Górek Zachodnich, decyzja o likwidacji i przeniesieniu również przystani w Wisłoujciu. Operację przeprowadzki realizujš członkowie AKM w czynie społecznym metodami gospodarczymi.
Lipiec 1967
Pierwszy ogólnopolski morski obóz żeglarski AZS na terenie Górek Zachodnich zorganizowany przez AKM. Obóz był zakwaterowany w namiotach, jachty cumowały na bojach, ponieważ nie było nabrzeży i pomostów.
Swarożyc III z kpt. Wacławem Liskiewiczem i pięcioosobowš załogš AKM osišga Spitsbergen w Archipelagu Svalbard ( 710 N) jako pierwszy jacht na wiecie.
Probus (typ Szmaragd) z kpt. Jerzym Cołojewem i dwuosobowš załogš z AKM osišga Wyspy Owcze.
Grudzień 1971
Kpt. Aleksander Bereniewicz z AKM na Swarożycu III odbywa samotny rejs kwalifikacyjny do OSTAR 72 (Samotnych Regat przez Atlantyk w 1972 r.).
1972
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę przystani w Górkach Zachodnich (finansowanie ze rodków Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Zrzeszenia Studentów Polskich oraz rodków budżetowych wyższych uczelni trójmiasta inwestor zastępczy Politechnika Gdańska) w zamyle centralny orodek akademickiego szkolenia żeglarskiego, oddany w zarzšd Akademickiemu Klubowi Morskiemu AZS i ZSP w Gdańsku.
Swarożyc III z załogš z AKM uczestniczy w Operacji Żagiel 72 w Kielu.
Czerwiec 1972
Probus z kpt. Jerzym Cołojewem i dwuosobowš załogš z AKM dociera do Islandii. Za ten rejs otrzymuje II nagrodę w konkursie Rejs Roku 72.
Lipiec 1972
Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz z żeńskš załogš z AKM na s/y Szmaragd dociera do Szkocji.
1976
AKM uzyskuje następny jacht Wojewoda Pomorski II, który staje się jachtem flagowym AKM. (formalnym włacicielem był ZG AZS Warszawa, który sprzedał jacht w 2001 pływa pod nazwa Lady B)
1976 1978
Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (członkini AKM od 1953 roku) na jachcie Mazurek opływa wiat w pierwszym samotnym kobiecym rejsie dookoła wiata organizator PZŻ i Zjednoczenie Przemysłu Okrętowego. I nagroda i Srebrny Sekstant w konkursie Rejs Roku 78.
Wrzesień 1977
Wojewoda Pomorski II z kpt. Jerzym Cołojewem i załogš z AKM osišga Wyspy Kanaryjskie.
1978-1979
Kpt. Wiesław Rakowski z 8-osobowš załogš z AKM na jachcie Wojewoda Pomorski II startuje w regatach Parmelia Race do Perth, zorganizowanych z okazji 200-lecia Australii.
1979
Całkowite przeniesienie przystani klubowej do Górek Zachodnich; przystań w Twierdzy Wisłoujcie przejmuje sekcja żeglarska Uniwersytetu Gdańskiego.
1980
Wojewoda Pomorski II kończy rejs dookoła wiata po regatach Parmelia Race. Uzyskuje III nagrodę w konkursie Rejs Roku 80.
Sierpień 1980
Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i kpt. Wacław Liskiewicz na jachcie Spaniel odbywajš rejs kwalifikacyjny do TSTAR 81 (Dwuosobowych Regat przez Atlantyk 1981) z Nowego Jorku do Plymouth.
1981
Kpt. Aleksander Bereniewicz z załogš z AKM na Janie z Kolna okršża Europę w rejsie z Grecji do Polski.
1984
AKM uczestniczy w Operacji Żagiel 84 w rejsie do Kanady i z powrotem.
Jan z Kolna pod kpt. Zbigniewem Szpetulskim zwycięża na obu etapach regat atlantyckich St. Malo-Bermudy-Halifax.{więcej...}
1990
Kpt. Grzegorz Przybylski i Zofia Przybylska na własnym jachcie Bagheera docierajš na Karaiby.
1991
Kpt. Grzegorz Przybylski na jachcie Bagheera dokonuje samotnego przejcia Atlantyku z Karaibów do Gdańska. Uzyskuje II nagrodę w konkursie Rejs Roku 91.
1991-1997
Kpt. Jerzy Wšsowicz na własnym jachcie Antica z kilkoma zmieniajšcymi się załogami okršża wiat. Uzyskuje III nagrodę w konkursie Rejs Roku 97.
1993-1997
Kpt. Wojciech Kmita i Małgorzata Kmita na własnym jachcie Temi okršżajš wiat. Uzyskujš. III nagrodę w konkursie Rejs Roku 97.
1996
Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz z damskš załogš studentek na własnym jachcie Mechatek II dopływa na północny kraniec Bałtyku (650 45N) do Kemi w Finlandii.
1997
Przekazanie administracji przystani w Górkach Zachodnich w gestię Zarzšdu Głównego AZS w Warszawie (wieczystemu dzierżawcy oraz włacicielowi pewnej częci terenu), podpisanie porozumienia o współpracy między ZG AZS a AKM Gdańsk. ZG AZS w Warszawie na terenie przystani tworzy Orodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Zarzšdu Głównego AZS.
Luty 2000
Jednostronne zerwanie porozumienia o współpracy przez Orodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZG AZS. Koniecznoć utworzenia nowej przystani żeglarskiej AKM na gruntach Skarbu Państwa na SW od Orodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZG AZS.
2000 2004
Prowadzenie szkolenia na stopnie żeglarskie przez AKM.
Liczne rejsy stażowo - szkoleniowo na jachtach klubowych dla studentów. Na prywatnych jachtach Amica i Mechatek nieodpłatnie udostępnia się miejsca studentom-członkom AKM.
1998 - 2000
Kpt. Jerzy Wšsowicz na własnym jachcie Antica okršża Amerykę Południowš. Otrzymuje Srebrny Sekstant i I nagrodę w konkursie Rejs Roku 2000.
Maj 2001
AKM organizuje I Akademickie Mistrzostwa Pomorza Kobiet w match racing-u.
2001
Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i kpt. Wacław Liskiewicz na własnym jachcie odbywajš rejs do Norwegii.
2002 2004
Liczne rejsy studenckie na Morzu Bałtyckim na jachtach: Placek, Jacek II, Tensor i Afinor.
Jachty Klubu startujš w regatach jachtów morskich: Klif, Duży Ptak, Mały Ptak, Ichtiander.
30 wrzenia 2003
Uzyskanie osobowoci prawnej AKM-u w Gdańsku jako stowarzyszenia.
2003 2006
Kilkuletnie dzierżawy terenu przystani od Skarbu Państwa.
2007
Uzyskanie wieczystego prawa użytkowania terenu przystani AKM.
2015
Organizacja pierwszego zlotu jachtów Dacron 70 dla jachtów typu Nefryt i Albin Vega.
Okres 2003 2015
Klub ma charakter klubu armatorskiego dla absolwentów wyższych uczelni z terenu całej Polski. Z uwagi na zmiany systemu uprawiania żeglarstwa następuje formalne zaniechanie współpracy z Politechnikš Gdańskš, która prowadzi dla studentów szkolenie żeglarskie w ramach działalnoci rodowiskowej (sekcja żeglarska AZS przy PG).AKM Prowadzi wspólnie z PG szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego. Liczne rejsy turystyczne i organizacja wewnštrz klubowych regat na otwarcie i zamknięcie sezonu. Organizacja spotkań żeglarskich dla członków i rezydentów Klubu w listopadzie Zaduszki żeglarskie tzw. : Dziady, w styczniu spotkania noworoczne.
Liczne rejsy członków Klubu na własnych jachtach po Morzy Bałtyckim i Północnym (wyróżniajšce się rejsy: jachtu Krakus pod kpt. Jackiem Jettmarem na Lofoty i jednoosobowe starty kol. Jakuba Marjańskiego w regatach Poloneza i Bitwie o Gotland).
2016
Przygotowanie do obchodów 85 lecia Klubu. Planowane imprezy: odsłonięcie kamienia z tablica pamištkowš Tym co na morzu na przystani w Górkach Zachodnich, rejsy grupowe do miejsc gdzie działał AZM: Wisłoujcie, Jastarnia, wydawnictwo w postaci kalendarium połšczone z albumem, spotkania z cyklu Historia Klubu.{więcej...}
Sporód wielu złotych medalistów Mistrzostw Polski niżej wymienieni koledzy członkowie AKM majš w swoim dorobku największe osišgnięcia:
- Stanisław Sawko, absolwent AWF 9 medali (klasy: Hornet, Latajšcy Holender),
- Zdzisław Szadziewski i Zbigniew Szpetalski mistrzostwo Polski w klasie Latajšcy Holender, start w Olimpiadzie w Tallinie,
- Piotr Adamowicz, absolwent PG 7 medali (1/4 tony), mistrzostwo Polski w klasie ORC Sportboat - 2016,
- Krzysztof Zawalski, absolwent AWF 7 medali (klasy Cadet, 420, Tornado),
- Jacek Jettmar, absolwent PG, były pracownik naukowy PG mistrzostwa Polski na jachcie Szkwał lata 1965, 1966, na jachcie Janosik - 1972,
- Krzysztof Paul, absolwent PG wielokrotne mistrzostwo Polski (na własnym jachcie Duży Ptak) klasa IMS w latach: 2002, 2003, 2004, Klasa ORC w latach: 2011, 2012, 2013, 2016.
Akademicki Klub Morski w Gdańsku, adres korespondencyjny: ul. Stogi 18, 80-642, Gdańsk - Górki Zachodnie, NIP 584-02-54-136, e-mail:akm@akm.gda.pl